Investavimo platformos ir investavimas į paskolas
Visos Lietuvos ir užsienio investavimo platformos vienoje vietoje. Kartu čia rasite svarbiausius faktus apie kiekvieną iš investavimo platformų (vidutinę grąžą, reikalavimus, akcijas ir kitas sąlygas), jų įvertinimus bei visą būtiną informaciją apie investavimą į paskolas. Padėsime atsakyti į svarbiausius klausimus: kur ir kaip investuoti. Investavimas į paskolas dar niekada nebuvo toks paprastas!
Kas yra investavimas į paskolas (P2P investavimas)?
Yra įvairių investavimo formų: investicijos akcijų biržose, užsienio valiutų (forex) rinkoje, investicijos į verslą ar nekilnojamąjį turtą. Bet beveik visais atvejais, nepriklausomai nuo jūsų pasirinkimo, šios investicijos reikalaus pakankamai didelio pradinio įnašo, todėl nebus tinkamos kiekvienam. Be to, visos jos pareikalaus ir atitinkamo žinių bagažo vien norint pradėti investuoti, o ką jau kalbėti apie sėkmingą investavimą.
Bet šiandien galite sutikti ir naują būdą įdarbinti savo pinigus. Tai – investavimas į paskolas, kuris įmanomas per įvairias investavimo platformas (dažniausiai – sutelktinio finansavimo) Tai yra investicijos, kurios išsiskiria savo paprastumu ir galimybėmis pradedantiesiems investuotojams. Pavyzdžiui, tarpusavio skolinimo platformos, kuriuose galite atlikti tokias investicijas, leidžia pradėti investuoti vos nuo 5 eurų. Kitos investavimo platformos taiko didesnę minimalios investicijos vertę.
Dėl pakankamai likvidžios rinkos, paprastumo ir saugumo, vis daugiau smulkių investuotojų susigundo galimybe investuoti į paskolas žmonėms. Šiuo metu iš viso apie 20 tūkstančių investuotojų yra atlikę investicijų per lietuviškas tarpusavio skolinimo platformas. Žemiau apžvelgsime pagrindinius tokių investicijų aspektus bei patį investavimo procesą, jei nuspręsite jame sudalyvauti.
Verslo paskolos nuo vartojimo paskolų šiuo atveju skiriasi dviem esminiais punktais.
- Verslo paskolų paskirtis yra kitokia (skirta ne vartojimui, bet verslo veiklai, pvz. apyvartinėms lėšoms, investavimui į verslo veiklą ir pan.), o paskolos gavėjas – juridinis, o ne fizinis asmuo.
- Verslo paskolos dažnai yra padengiamos užstato, kas sumažina su investavimu į verslo paskolas susijusias rizikas. Užstatas dažnai yra įkeičiamas ne juridinio asmens, o fizinio asmens, kuriam priklauso verslas.
Tai savo ruožtu gali sumažinti investuotojų gaunamą grąžą, nes į saugesnę ir asmeninio turto įkeitimu užtikrinamą paskolą norės investuoti didesnis skaičius investuotojų.
Pastebėtina, kad dažniausiai dėl verslo paskolos į tarpusavio skolinimo platformas kreipiasi smulkesnis ir rizikingesnis verslas. Todėl nepaisant teikiamų garantijų, investuotojams tenkanti metinė grąža gali būti solidi ir viršyti 10%.
Investavimas į nekilnojamojo turto (NT) paskolas
Investuoti į nekilnojamąjį turtą (NT) galima netiesiogiai – per NT paskolas. Tokią investavimo galimybę suteikia ne aukščiau minėtos tarpusavio skolinimo platformos, o kitos, būtent į NT orientuotos sutelktinio finansavimo platformos. Vertinant pagal rizikos laipsnį ir vidutinę grąžą, tai yra saugiausias ir mažiausias palūkanas užtikrinantis būdas investuoti į paskolas.
Tiesa, NT paskolų specifika yra kitokia nei aukščiau aptartų paskolų. Todėl prieš investuojant į nekilnojamąjį turtą, reikėtų susipažinti ne tik su pasirinktos sutelktinio finansavimo platformos investavimo taisyklėmis, bet ir su pačiu NT paskolų rizikos vertinimu.
Investuojantys į NT paskolas turi įvertinti konkretų įkeičiamą turtą, paskolos ir įkeičiamo turto vertės santykį, įkeičiamo turto hipotekos eiliškumą, neklinojamojo turto vystytojo finansinę padėtį ir mokumą. Bent dalį šios informacijos pateiks sutelktinio finansavimo platformos operatorius, kartu su mokumo vertinimu ir jį atspindžiu paskolai priskirtu reitingu.
Kaip pradėti investuoti į paskolas?
Investavimas į paskolas yra pritaikytas smulkiems investuotojams, todėl pradėti investuoti nėra sudėtinga. Kiekviena tarpusavio skolinimo platforma taiko savo registracijos ir investavimo taisykles. Todėl norint pradėti investuoti į paskolas, reikėtų išsirinkti bent vieną iš tarpusavio skolinimo platformų bei sekti jos nustatytas registracijos taisykles. Apibūdinant bendrais bruožais, pradėti investuoti galite atlikdami šiuos žingsnius:
- Pasirinkite bent vieną iš Lietuvos ar užsienio tarpusavio skolinimo platformų ir joje užsiregistruokite, kaip investuotojas (tokių platformų sąrašą galite rasti viršuje, mūsų pateiktoje įvertinimų ir rekomendacijų lentelėje);
- Jei į paskolas investuosite per Lietuvos tarpusavio skolinimo platformą, turėsite turėti Paysera sąskaitą;
- Perveskite pinigus iš savo Paysera sąskaitos į asmeninę tarpusavio skolinimo platformos investavimo sąskaitą, kurią naudosite investicijoms atlikti;
- Susipažinkite su pirmine ir antrine paskolų rinkomis ir išsirinkite konkrečias paskolas, į kurias norite investuoti;
- Jei ketinate investuoti ne rankiniu, bet automatiniu būdu, pakoreguokite atitinkamus nustatymus savo paskyroje.
Tai yra pagrindiniai žingsniai, kuriuos turėsite atlikti, jei norėsite pradėti investuoti bet kurioje iš Lietuvoje veikiančių tarpusavio skolinimo platformų. Registracijos ir investavimo pradžios procesas gali kiek skirtis, priklausomai nuo pasirinktos investavimo platformos. Jis taip pat gali kisti, jei pasirinksite investuoti ne per lietuvišką, bet per užsienio tarpusavio skolinimo platformą.
Kita svarbi informacija apie investavimo platformas ir investavimą į paskolas
Kad galėtumėte maksimaliai išnaudoti bet kurios platformos suteikiamas investavimo galimybes, turite gerai susipažinti tiek su šiomis galimybėmis, tiek su joms taikomomis sąlygomis. Tai padės gauti didžiausią grąžą ir tuo pačiu maksimaliai užtikrinti investicijų saugumą.
Automatinis investavimas
Automatinio investavimo funkcija leidžia investuotojams iš anksto nustatyti investavimo kriterijus, kuriais remiantis bus atliekamos investicijos į paskolas iš jūsų sąskaitos. Kiekvieną kartą, kai tarpusavio skolinimo platformoje atsiranda naujas kreditas, automatinio investavimo algoritmas patikrina ar kreditas atitinka jūsų nustatytus kriterijus ir priima sprendimą dėl investavimo.
Antrinė rinka
Tarpusavio skolinimo platformose galima investuoti ne tik pirminėje rinkoje. Tai yra, galima investuoti ne tik tiesiogiai į naujas paskolas. Platformose taip pat galima investuoti ir antrinėje rinkoje. Joje galima įsigyti arba parduoti jau atliktas investicijas.
Investuotojų fondas ir kitos rizikos mažinimo priemonės
Tarpusavio skolinimo platformos siūlo įvairių rizikos valdymo būdų. Pagrindinė rizika kylanti investuotojams yra susijusi su paskolos gavėjo nemokumu ir finansinių įsipareigojimų nevykdymu. Kitos rizikos yra susijusios su makroekonomine ir finansine aplinka, finansinio ir kito reglamentavimo įstatymų pokyčiais, mokestinės aplinkos pasikeitimais, kurie gali įtakoti paskolos gavėjų mokumą ir investicijų rizikos lygį.
Investavimo į paskolas riziką galima sumažinti pasirenkant investuoti į aukščiausio reitingo ir žemiausio nemokumo lygio paskolas. Papildomai galima apsidrausti įvairiomis investicijų draudimo schemomis. Pavyzdžiui, kai kurios platformos leidžia dalį grąžos pervesti į investuotojų fondą, kurio lėšos naudojamos kompensuoti praradimus paskolos gavėjo nemokumo ar vėlavimo atlikti paskolos mokėjimus atveju.
Paskolos tipas ir reitingas
Visos paskolos tarpusavio skolinimo platformose yra suskirstomos pagal įvairius kriterijus. Jie leidžia investuotojams lengvai išrūšiuoti paskolas pagal juos dominančius kriterijus. Svarbiausias iš jų yra paskolos reitingas, kurį tarpusavio skolinimo platformos operatorius priskiria kiekvienai investuotojams pateikiamai paskolai. Kredito reitingas yra priskiriamas kiekvienai paskolai, atsižvelgiant į įvairius kriterijus (paskolos gavėjo kredito istoriją, pajamas, mokumą, kitus įsipareigojimus, užstatą, paskolos tipą ir t.t.) ir nusako riziką, susijusią su investavimu į pasirinktą paskolą.
Investavimo platformose yra išskiriami „A“, „B“, „C“, „D“, „E“ reitingai, kur „A“ reitingas žymi žemiausią investavimo riziką, o „E“ – didžiausią.
Dažniausiai Užduodami Klausimai
Investuoti galima tarpusavio skolinimo ir kitose sutelktinio finansavimo platformose, tarp kurių žinomiausios: „EstateGuru“, „Esketit“, „Profitus“, „Finbee“, „Paskolų klubas“, „Savy“, „HeavyFinance“, „LenderMarket“, „Reinvest24“, „Rendity“, „Swaper“, „ViaInvest“, „PeerBerry“, „EvoEstate“, „Nord Street“, „BulkEstate“.
Platformos pasirinkimas priklauso nuo daugelio kriterijų, tarp kurių ir paskolų į kurias norima investuoti tipas (vartojimo, verslo, NT).
Vidutinė grąža priklauso nuo pasirinktos investavimo platformos ir paskolų, į kurias yra investuojama, tipo. Apytikslė vidutinė metinė grąža, kurios gali tikėtis investuotojas:
Investuojant į vartojimo paskolos – 14%;
Investuojant į verslo paskolas – 12%;
Investuojant į NT paskolas – 10%.
Investuoti į paskolas galima nuo 10 EUR.
Priklausomai nuo konkrečios sutelktinio finansavimo platformos, investuoti galima į vartojimo, verslo ir nekilnojamojo turto paskolas.
Taip, galite pasirinkti į kurias paskolas norite investuoti tiek rankiniu, tiek automatiniu būdu.
Taip, savo investiciją galite parduoti antrinėje rinkoje.
Jei turite įsigiję ir/ar jums priklauso paskolos draudimo paslauga, jūsų praradimai bus finansuojami pagal draudimo paslaugos sąlygas. Nemokią investiciją taip pat galite parduoti antrinėje rinkoje.
Taip pat pastebėtina, kad nemokių paskolos gavėjų kreditai yra perduodami antstoliams išieškojimui.
Populiariausias ir didžiausią grąžą siūlantis investavimo į paskolas būdas. Tuo pačiu didžiausia investavimo rizika taip pat yra susijusi su investavimu į vartojimo paskolas (kuris dar vadinamas P2P investavimu, iš angl. Peer-to-Peer Investing). Tačiau dėl galimybės lengvai diversifikuoti savo investicijų porteflį, plačią paskolų pasiūlą, likvidžią antrinę rinką ir daug kitų saugiklių, investavimas į vartojimo paskolas yra paklausiausia investavimo forma šioje kategorijoje.
Toks investavimo į paskolas būdas prieinamas išimtinai per tarpusavio skolinimo platformas. Jis veikia sekančiu principu. Fizinis asmuo gali pateikti paraišką vartojimo paskolai gauti. Platformos operatorius įvertina paraišką ir jei gavėjas atitinka keliamus kokybės ir mokumo standartus, jo paraiška yra patvirtinama ir jai priskiriamas kredito reitingas. Tuomet platformoje veikiantys investuotojai gali investuoti iki kol bus pilnai investuotojų užpildyta paskolos suma. Pastebėtina, kad vartojimo paskolos nereikalauja užstato, todėl investuodami į vartojimo kreditus, investuotojai prisiima papildomą riziką.
Beveik tokiu pačiu principu veikia ir kitos sutelktinio finansavimo platformos.