Kredito kortelės

Kredito kortelė yra viena iš populiariausių alternatyvų kreditams, paskoloms ir kitiems skolinimosi būdams. Kredito kortelės limitas ne tik leidžia už prekes ar paslaugas atsiskaityti iš karto. Jos taip pat suteikia galimybę su tarptautinėmis įmonėmis už pirkinius atsiskaityti internetu. Bet kiekvienos finansinės įstaigos kredito kortelė skiriasi savo sąlygomis: kredito limitu, palūkanų dydžiu, administravimimo mokesčiais, draudimu ir kitomis susietomis paslaugomis. Žemiau esanti lentelė padės palyginti kredito korteles ir įvertinti kiekvienos kredito kortelės siūlomas sąlygas.

Kaip veikia kredito kortelės?

Kredito kortelėsKredito kortelės veikia panašiu principu, kaip ir kiti skolinimo instrumentai: pasiskolinus per kredito kortelę, pinigus reikia grąžinti per sutartyje numatytą laikotarpį, kartu mokant ir palūkanas, o skirtingų kortelių skolinimosi kainą, kaip ir kitais atvejais, išreiškia BVKKMN.

Esminis skirtumas tarp kredito kortelės ir greito kredito ar kitos vartojimo paskolos yra tai, kad kredito kortelės atveju sutartis yra sudaroma dar prieš pinigų panaudojimą. Po sutarties sudarymo, kredito gavėjas gauna ne pavedimą į savo banko sąskaitą, bet kredito limitą (kartais vadinamą kredito linija). Tai reiškia, kad kredito gavėjui palūkanas ir kitus sutartyje numatytus mokesčius reikės mokėti ne iš karto po sutarties sudarymo, bet tik po to, kai bus pasinaudoti kredito kortele.

Jei kredito kortelėje yra jūsų asmeninių lėšų, atsiskaitymams pirmiausia bus naudojamos jos. Jei už pirkinį atsiskaityti nepakaks asmeninių lėšų, tuomet automatiškai bus panaudotas kreditas.

Kredito kortelės gali skirtis ne tik pagal sutarties sąlygas, įkainius bei mokesčius (žr. žemiau), bet ir pagal kredito grąžinimo būdus. Kredito kortelės būna fiksuotų įmokų, kintamų įmokų ir viso kredito.

Kuo skiriasi debeto ir kredito kortelės?

Debeto ir kredito kortelės – tai dvi pagrindinės mokėjimo kortelių kategorijos. Nepaisant to, kad abi jas galima naudoti atsiskaitant už įvairius pirkinius, jos taip pat turi ir reikšmingų skirtumų.

Debeto kortele galima atsiskaityti už įvairius pirkinius internete ir fizinėse parduotuvėse, kuriuose yra kortelių skaitytuvas. Su bekontakte debeto kortele galima atsiskaityti vos prilietus kortelę prie skaitytuvo.

Tokiu pačiu principu veikia ir kredito kortelė, tačiau jos naudotojas papildomai gauna galimybę atsiskaityti kreditu, t.y. panaudoti kredito limitą dėl kurio yra sudaroma sutartis dar iki jo panaudojimo. Kredito kortelės naudotojai taip pat gali gauti papildomų naudų: kelionės ir pirkinių draudimus, nuolaidas tam tikriems atsiskaitymams. Kredito kortelė taip pat gali būti būtina nuomojantis automobilį, nes ją gali reikėti palikti kaip užstatą.

Nepaisant kitų naudų ir nuolaidų, būtent galimybė pirkti kreditu yra pagrindinė savybė, skirianti kredito nuo debeto kortelės.

Šias korteles taip pat galima nesunkiai atskirti vieną nuo kitos fiziškai. Kiekviena kortelė turi užrašą, nurodantį ar kortelė yra kreditinė (credit) ar debetinė (debit).

Kredito kortelių įkainiai ir mokesčiai

Kaip ir kitų skolinimosi instrumentų atveju, didžiąją dalį kainos sudaro palūkanų norma. Tačiau su kredito kortelės turėjimu ir naudojimu yra susieti ir kiti mokesčiai. Jų taikymas ir dydis yra individualus, todėl dėl konkrečių įkainių ir jų taikymo reikėtų žiūrėti į kiekvienos kredito kortelės sutarties sąlygas.

Įprastai kredito kortelei yra taikomi šie įkainiai ir mokesčiai:

  • Kortelės išdavimo mokestis;
  • Kortelės administravimo mokestis;
  • Grynųjų pinigų išėmimo bankomatuose mokestis;
  • Valiutos keitimo mokestis;
  • Draudimas;
  • Kredito limito ir/ar kitų sąlygų keitimo mokestis.

Kuo skiriasi VISA ir MasterCard kortelės?

VISA ir MasterCard yra įmonės, kuriuos veikia, kaip mokėjimų tinklai, kurie apdoroja atsiskaitymus kortelėmis. Nei viena iš šių įmonių pati neišduoda kredito kortelių: jos yra išduodamos šių įmonių partnerių, dažniausiai komercinių bankų bei kredito unijų.

Daugumai vartotojų skirtumai tarp VISA ir MasterCard įmonių nėra aktualūs ir neįtakoja jų kredito kortelės naudojimosi sąlygų. Abiejų įmonių kortelės yra vienodai saugios ir jomis galima vienodai plačiai atsiskaityti už pirkinius. Už šių kredito kortelės sąlygų nustatymą yra atsakingos jas išduodančios įstaigos.

Dažniausiai užduodami klausimai

  • Kredito kortelė - kas tai?
    Kredito kortelė yra mokėjimų kortelė, kurioje galioja kredito limitas, leidžiantis jos savininkui atsiskaityti kreditu, t.y. pasiskolinant.
  • Kokie yra kredito kortelės privalumai?
    Didžiausias kredito kortelės privalumas - galimybė pasinaudoti kreditu iš karto, nes sutartis dėl kredito limito būna sudaryta iš anksto. Tokiu būdu išvengiama kredito gavimo proceso. Kredito kortelės taip pat turi kitų privalumų. Priklausomai nuo pasirinktos kortelės, ji gali suteikti: galimybę atidėti palūkanų įmokas, pirkinių ir kelionių draudimus, įvairias nuolaidas atsiskaitant už tam tikras prekes ir paslaugas.
  • Kas gali išduoti kredito kortelę?
    Kredito korteles dažniausiai išduoda komerciniai bankai ir kredito unijos. Rečiau - specializuoti bankai ir greitųjų kreditų bendrovės.
  • Kokios yra kredito kortelių palūkanų normos?
    Kredito kortelių metinės palūkanų normos prasideda nuo 12%, bet gali siekti 70% ir daugiau. Kiekvienai kredito kortelei yra taikoma individuali kainodara, kurią nustato ją išduodanti įstaiga (žr. lentelėje puslapio viršuje).
Greitieji kreditai internetu - TOP 20 bendrovių | VisiKreditai.lt
Logo